YGS   LYS    TEOG    KPSS    -   NOTLAR - PRATİK BİLGİLER -ÇIKMIŞ SINAV SORULARI

 

ygs

lys ösym sınavları teog
   


    YGS' YE KALAN SÜRE                      

 

                    Başvuru Tarihi  :  6 - 20 Ocak  2016
                       Sınav Tarihi   : 13 Mart  2016

 

 

YGS  - LYS

 

 

       

 

                      TEOG

 

 

 

 

YGS öncesi çözülmesi gereken sorular  için   TIKLAYIN

 

 


   

 

   

 

 

 

  YGS ye girenler için güzel bir nasihat  TIKLAYIN

 

SINAVA BİR HAFTA KALA


Artık yeni konu çalışmanıza gerek yok, bunun yerine var olan konuları pekiştirmeye çalışmak,  deneme sınavları ve genel tekrar testleri çözmek daha yerinde olur.

  Son hafta çözeceğiniz sorularda  çıkmış sorulara ağırlık verin unutmayın ki,  çıkmış sorular sınavın aynası niteliğindedir,

    Son hafta çözdüğünüz denemeleri analiz etmeye devam edin konu konu ya da test test doğru ve yanlışlarınıza bakarak bunu yapabilirsiniz.

Beslenmenize dikkat edin

  beslenme alışkanlıklarınızın dışında,  yeni şeyler denemeyin. Fazla yağlı,  tuzlu,  şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun,  yine bu bir hafta boyunca aşırı çay ve kahve tüketmemeye çalışın. Fakat bu arada beynin çalışmasını olumlu yönde etkileyen kuru üzüm,  incir gibi besinleri de almayı ihmal etmeyin.

 

Uyku düzeninize dikkat edin

     Bu bir hafta boyunca çok geç ya da erken saatlerde uyumamaya çalışın.
Hatta son hafta boyunca sınav gününün provasını yapabilirsiniz,  bu bir haftalık sürede sabahları sınav sabahı kalkacağınız saatte kalkıp,  ılık bir duş ve hafif bir kahvaltıdan sonra,  sınavın başlayacağı saatte evde oturup bir deneme sınavı çözebilirsiniz(bu sınav çıkmış sorulardan olursa daha iyi olur). Böylece her gün sınav gününün provasını yapmış olursunuz.

         Sınava gireceğiniz okulu,  sınıfı mutlaka ziyaret edin

 

Sınav haftasında yapılacak psikolojik hazırlık

  akademik hazırlıktan daha önemlidir . Bu nedenle spor yapmak,  yürümek,  müzik dinlemek,  sevdiklerinizle beraber olup,  onlarla sohbet etmek,  olumlu şeyler düşünmek gibi size iyi gelebilecek,  sizleri rahatlatabilecek etkinliklere ağırlık verin

Son haftaya girmiş olmanız kendinizi TV ve bilgisayarın şefkatli kollarına(!)bırakmanızı gerektirmez,  TV ve bilgisayar hususunda ölçüyü kaçırmayın,  mümkünse uzak durun

 

İlaç ve ağrı kesicileri zorda kalmadıkça kullanmayın

    Bazı öğrenciler sınav heyecanını kontrol altında tutabilmek için yatıştırıcı ilaçlara sığınırlar ama her ilacın bir yan etkisi olduğu unutulmamalıdır. İlaçlara sığınarak elde edilmesi düşünülen başarı,  hayal kırıklıklarının ana nedeni olabilir. Başarılı olabilmek için en uygunu doğal durumunuzdur.

  Bazı adaylar,  sınav sabahına kadar çalışmalarını sürdürürler,  bu belki okulda yapılan sınavlar için uygun olabilir(!) fakat YGS/LYS gibi geniş kapsamlı ve hazırlanması oldukça uzun süren sınavlar için bu yöntem tavsiye edilmez. Sınava hazırlık sınav sabahına kadar devam eder ama özellikle son iki günü artık kendinizi rahatlatmaya ayırmalısınız ve tüm çalışmalarınızı tamamlamalısınız.

 Sizin gibi sınava hazırlanan diğer arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde mümkün olduğunca YGS/LYS ile ilgili konuşmamaya çalışın. Çünkü bazı öğrenciler daha kırılgan,  vesveseli ve çabuk kaygılanabilen bir yapıya sahip olabiliyorlar ve onların bu yapısı diğer arkadaşlarını da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Birlikte vakit geçirirken spor,  güncel konular,  sinema vs. gibi sınav dışında konularla ilgilenmeye çalışın

 

      

 

1 ay kala neler yapmalıyız ?

*        Konu tekrarlarını bitirmeliyiz. Her konuyu tekrar ettikten sonra konu ile ilgili mutlaka soru çözmeliyiz.

  *       Farklı dershanelerin deneme sınavlarına girerek değişik soru tiplerini görmeliyiz.

  *        Son 1 ay içinde beslenme düzenimize dikkat etmeliyiz.özellikle üç öğünü yemeği taviz vermeden uygulamalıyız.vücut direncinin düşmesi halinde çalışma isteği ve gücü de azalacaktır.

  *         Eğer rapor aldınız veya devamsızlık hakkınızı kullanıyor iseniz günlük 4 saat ve üzeri çalışabilecek kadar zamanınız var demektir. Bu süreçte dershane etütlerine ağırlık vermenin yanında evde 50 şer dakikalık süreler ile tekrar yapabiliriz.

  *        Uyku saatini sabitlemeliyiz. Son ayda genelde okula gidilmediği için uyku süresini uzatanlar , süreci verimsiz kullanmaktadırlar. Bu nedenle günlük max:8 saat ortalama ise:7 saat uyumak yeterlidir.


  *         Haftanın 7 günü çalışmak yerine hem aralıklı çalışmak hem de mümkün ise günde 1-2 saat dışarı çıkarak yada dolaşarak gerginliği azaltmalıyız.

  *         Son bir aylık süreç içinde sakatlanmaya yol açacak sporsal ve bedensel etkinliklerden uzak durmalıyız.(futbol,basketbol,halter,fitnes vs..)

  *         Soru çözerkenve konu çalışırken  masa-sandalye kullanmalıyız. Gerçek sınavda en çok zorluk çekenler, yatarak, sırtüstü, yada rast gele pozisyonlarda ders çalışıp soru çözenlerdir. Bu nedenle son 1 ay gerçek sınav pozisyonuna uygun çalışmalıyız.

  *        Denemeleri ve soru çözümlerini gerçek sınav süresi ile sınırlamalıyız. Kendimizi bu şekilde alıştırıp şimdiden soru çözme hızımızı oturtturmuş olalım.

  *        Soru çözerken,önce kendi alanımızla ilgili soruları çözmeli, sonrasında ortak genel konulara geçmeliyiz.

  *         Eğer halen deneme sonuçlarımız düşük geliyorsa panik yapmamalıyız. Çünkü son 1 ay en kritik aydır. Özellikle genel tekrarlar sayesinde netlerimizde 7-10 arası artış yakalayabiliriz. Yine ÖSS de son konuların ağır olması ve bitişiyle puanlarımız haziran başında belirginleşir.

  *         Denemelerde ve soru çözümlerinde yanlış cevapladığımız soruları yuvarlak içine almalı, test bittikten sonra tekrar dönüp çözmeliyiz. Aynı zamanda belirli konularda hep hata yapıyor isek o konuyu tekrar etmeliyiz.

  *         Arkadaş grubumuzda, kendimizi diğerleri ile kıyasladığımız sürece hep bizden daha iyi çalışan olduğunu düşünerek kendimizi mutsuz ederiz. Bu nedenle gereksiz bir kıyasa girmemeliyiz.

  *         Sınavdan sonra yaşayacağınız olumsuzluklar üzüntüler veya sevinçleri zihninizde yaşamaya gerek yok. Çünkü sevinmek veya üzülmek için elimizde henüz bir gerekçe yok. Üzüntüyü ve sevinci sınav sonrasına erteleyelim.

  *          Sınav öncesinde sınavla ilgili “;Şu kadar net yapmalıyım”;, “;Dakikada en az bir soru çözmeliyim”; gibi koşullar üretmeyelim.. Çünkü oluşturacağımız bu tür koşullar sınav sırasında tehdit edici faktör haline gelebilir.

  *        Kaygı yaratacak cümlelerden, koşullandırmalardan uzak durmalıyız.-Meli,malı cümleler zorlama durumu yaratacağından kaygılanmaya neden olacaktır. Bunun yerine “ çalışıp elimden geleni yapacağım” demek daha rahat ve güven verici olmaktadır.

  *        Eğer sınav kaygısı yaşıyorsak,bunun nedenini bulmalı yada bir uzmandan hemen destek almalıyız. Çünkü kaygı bizi hem ürkütür hem de kötü sahnelerin devamlı aklımıza gelmesine neden olur. Bu konuda uzmandan mutlaka son bir ayda birebir destek almalıyız.

  *        Anne-babalarımız bizden sınavı kazanmamızdan öte,elimizden geleni yapmamızı istiyor. Biz elimizden geleni yaparsak, sonuç kimseyi mutsuz etmez.

  * Eğer nisandaki YGS sınavımız düşük gelmişse, bu haziranda da düşük alacağımız anlamına gelmez. Çünkü 2 basamaklı sınavlarda genelde 1.düşük alanlar, 2. sinde daha yüksek almışlardır. Bu sizin içinde geçerlidir.
&kazanamayacağınıza dair bir kanıt hiçbir zaman yoktur. Doktorun görmediği hastaya teşhis koyması nasıl ki mümkün değil ise, sizin de girmediğiniz sınava teşhis koymanız bir o kadar yanlıştır.

  * kazanmak, zeka ve yetenekten öte, çalışılan miktar ile alakalıdır.

  * son bir ay boyunca “ çalışırsam yaparım”. Telkininden başka hiçbir telkin işinize yaramaz.

                      

 

 

 

                   
  Başarıya daha kolay ulaşmak için
                         Sizinde bir eğitim koçunuz olsun.

  Eğitim koçluğu hakkında  BİLGİ


Güncellemeler için sayfamızı takip ediniz

KONU ANLATIMLARI

ÇÖZÜMLÜ SORULAR
   

 

EOKUL  OSYM

adayis  yazılılar 


İLGİ ALANLARI

zekaIQ karikatur

matematikciler wallpaper

© Copyright www.alkanhoca.com

Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ALKAN DAYALI


Mail : alkanhoca@hotmail.com

www.alkanhoca.com